Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okolí farmy - tipy na výlety

14. 5. 2014

 OKOLÍ

V okolí farmy se nachází mnoho turistických stezek a cyklostezek.Krásná příroda je všude kolem nás.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10582479956-klenoty-nasi-krajiny/413235100151003-zdarske-vrchy/video/

Devět skal je hned za Farmou

http://cestovani.idnes.cz/zdarske-vrchy-a-vylet-na-vysocine-dl4-/tipy-na-vylet.aspx?c=A160407_114721_tipy-na-vylet_tom

 

Na jih od nás 2 km je nejvyšší vrchol Vysočiny - 9 skal, nejvyhledávanější skály s vyhlídkou do krajiny.

Dále se po vrcholové cestě dostaneme na Lysovskou skálu, Malinskou skálu a Drátník, všude se dá turisticky vylézt na vrchol. Vhodné i pro děti. Dojdeme do Blatin, kde je kavárnička Hofer a jezdecký klub, kde dobře vaří. Zpět k nám je to 4 km lesem.

Na severu pak jsou Perničky a význačné skály Čtyři palice - 1,5 km. 

V blízkosti  jsou vyhledávané pískovcové skály Toulovcovy maštale , Lucký Vrch s výhledem na  Žďárské Vrchy ,  Velké Dářko a Veselý kopec u Hlinska.  

Je zde i několik zatopených lomů s křišťálovou vodou. Pro milovníky tobogánů je ve Skutči moderní koupaliště.

Tipy na výlet:

Polička

Královské věnné město, které bylo založeno v roce 1265. Je obehnáno městskými hradbami s opevněním. Město s unikátně zachovalým prstencem středověkých hradeb, řadou barokních památek.

Hrad Svojanov

Gotický hrad přestavěný na renesančně-empírový zámek. V sezoně je zde mnoho akcí.

Kočího kopec

Vrch 756m n.m. má jeden z nejrozsáhlejších výhledů na Vysočině. Za dobrého počasí (několikrát za měsíc) lze vidět S – Orlické hory a Kralický Sněžník, SV – Jeseníky, V – Drahanská vrchovina, J – Vírská přehrada a údolí Svratky až po Sýkoř, JZ-Z údolí Svratky u Dalečína, Jimramovsko, Roženecké paseky, SZ – několikrát v roce Krkonoše, Sněžka.

Litomyšl  

Město si zachovává maloměstský charakter a nabízí obyvatelům i návštěvníkům možnost bohatého kulturního a společenského života, poskytuje také bohaté sportovní vyžití. Můžete zde navštívit muzeum a galerii, piaristický kostel Nalezení svatého kříže pocházející z let 1714-22, Zámek Litomyšl včetně Zámeckého divadla (jedno z mála nejstarších dochovaných divadel v Evropě), Zámecký pivovar – rodný byt Bedřicha Smetany. Můžete se projít po naučné stezce Nedošínským hájem. Za návštěvu jistě stojí také pamětní místo Růžový palouček .(www.ruzovypaloucek.wz.cz)

Budislavské skály  - Toulovcovy maštale

Pískovcové skály, které se mohou pochlubit krásnými přírodními útvary: Kolumbovo vejce, Toulovcovy maštale, což je nekrytá jeskyně s předsíní a ložnicí, kde prý pobývali poustevníci, dále Panský stůl, Městské maštale, Kazatelna, Dudychova jeskyně, Betlém a jiné krásné pískovcové útvary. Skály jsou tvořeny svrchněkřídovými pískovci mořského původu. Pro toto přírodní území je charakteristické hluboké zaříznutí rokle a bizarní útvary skal. Terén je zpřístupněn díky husté síti značených cest. Příroda tu nebyla příliš poznamenána civilizací. Rozloha celých Budislavských skal je 1036 hektarů. Skály se nachází mezi obcemi Proseč, Budislav, Bor a Nové Hrady v lesích s několika průzračnými studánkami (www.mastale.cz).

Rozhledny

Rozhledna Terezka v Proseči, Toulovcova rozhledna u Budislavi, Borůvka v Hluboké

Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 ve stylu francouzských letních sídel. Pro svoji architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu býval celý zámecký komplex nazýván “Malý Schönbrunn” nebo “České Versailles”. Ve slavnostním rokokovém sále se pravidelně konají romantické svatební obřady, v prostorách bývalé kočárovny a konírny svatební hostiny, oslavy a společenské akce. Součástí prohlídky zámku je expozice nábytkového umění z UPM Praha a periodické výstavy v Zámecké galerii.

Hrad Košumberk, Luže

Nechte se přenést do 14. století, kdy české království spravoval Karel IV. Můžete zde porovnat životní podmínky a potřeby obyvatel ve středověku s dnešní přetechnizovanou dobou. Pohled na zřícené zdi vybízí k otázkám. Jak se jim tu bydlelo? Byli zde šťastní? Nebyla jim zima? *** Poznejte také Hamzův park a arboretum v Luži

Hrad Rychmburg, Předhradí u Skutče

Hrad v gotickém slohu nechal na rulovém návrší vystavět kolem roku 1325 Tas z Rychmburka. Od roku 1955 je užíván jako domov důchodců. Prohlídkové trasy: exteriér a nádvoří.

SKANZEN Soubor lidových staveb Vysočina u Hlinska

Jediná rozsáhlejší expozice lidového stavitelství v přírodě na území východních Čech. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že jednotlivé expoziční celky se nacházejí v několika osadách obce Vysočina a ve městě Hlinsku. První objekty byly zpřístupněné v roce 1972. Na Veselém Kopci se koná pravidelně velké množství kulturních akcí, přibližujících jak se dřív žilo. Na Veselém Kopci je expozice způsobu života, bydlení a práce drobných rolníků, na Svobodných Hamrech najdeme např. vodní hamr, mlýn, hospodu a barokní zámeček, v Možděnicích řemeslné dílny (truhlář, bednář, aj.) a školu a v Betlému Hlinsko domy městských řemeslníků a dělníků (hrnčířů, tkalců, ševců, hračkářů, aj.).

CHKO Žďárské Vrchy

Na rozloze 709 km2 se nachází 4 národní přírodní rezervace, 9 přírodních rezervací a 36 přírodních památek a doplňuje tak krásný ráz okolní krajiny. Naše následující tipy na výlety leží na území tohoto CHKO. Žďárské vrchy se nacházejí ve východní části Českomoravské vrchoviny a jejich hranice jsou vymezeny většími městy, které leží na jejích okrajích – Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Hlinsko, Polička a Bystřice nad Pernštejnem. Patří k nejvyhledávanějším rekreačním oblastem u nás. Chráněná krajinná oblast zde byla vyhlášená v roce 1970. Územím prochází evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Hlavním centrem je město Žďár nad Sázavou, které má velký význam z hlediska cestovního ruchu a je bohaté na historické památky. Devět Skal, Tisůvka, Čtyři Palice a další skalní útvary jsou přitažlivé pro horolezce. Koupání v osvěžující vodě rybníka Velké Dářko.

Lucký vrch – Telecí

Lucký vrch (739 m.n.m) nabízí i bez rozhledny krásné výhledy do okolí, Orlické hory, Jeseníky a v ideálních podmínkách i na Krkonoše. Kopcovitá a lesnatá krajina Žďárských vrchů mezi Svratkou a Poličkou vyniká nevšední krásou. V údolí pod vrchem potkáte pro tuto oblast typické rázovité uzavřené dvorce a další lidové stavby ve vesnici Telecí. Pod vrchem stojí unikátní Lukasova lípa, druhý největší strom ve východních Čechách: 26,5 metru vysoká, obvod vykotlaného kmene ve výši 130 centimetrů nad zemí činí plných 11,61 metru! Stáří této lípy velkolisté je odhadováno na 600-700 let. K lípě se vztahuje pověst o českém bratru Jirouškovi, který v dutině lípy při světle svíčky v době temna přepisoval knihy Nového zákona a žalmů a při tom si zpíval. Odtud i název „zpívající lípa“.

Sněžné

Městečko Sněžné není moc veliké. Je zde škola, obecní úřad, galerie, hospoda, ale také jedna rarita. Pan Pavel Šimon si na pozemku kolem svého domu vytvořil japonskou kamennou zahradu. Pan Šimon, povoláním učitel, se o kouzlo své zahrady vždycky rád rozdělí se zvědavými návštěvníky, snad se mu také brzy splní sen o vlastní čajovně.

Zámeček Karlštejn u Svratoucha

Bývá označován “střecha Evropy”. Stojí totiž přesně na hlavním evropském rozvodí. Z jedné strany střechy stéká voda do Černého, z druhé do Severního moře.

Westernové městečko Šiklův Mlýn

Pro pobavení celé rodiny pořadatelé plánují různá představení ve westernovém stylu. Při návštěvě tohoto „Divokého západu“ můžete čelit i šarvátce s místními kovboji, snad vše přežijete ve zdraví.